Centrum asistované reprodukce: „Život začíná u nás...“

Pacienty obvykle zajímá:

ČASTÉ DOTAZY

Jak poznám první den menstruace?

Za první den menstruace bereme první den silného menstruačního krvácení, pokud začne menstruace až po 16. hodině, berte za první den menstruace následující den. Špinění nepovažujte za začátek menstruace.

Kdy začít aplikovat stimulační injekce?

Stimulační injekce si začnete aplikovat podle lékařem vydaného protokolu 2. nebo 3. den cyklu (menstruace).

Kde uchovávat stimulační léky?

Stimulační léky s nutností ředění tzn. obsahující samotný prášek a ředící vodu (Menopur, Fostimon, Merional, Bravelle) je možné uchovávat na suchém místě při pokojové teplotě, stejně se uchovává i Orgalutran a Cetrotide. V chladničce se doporučují uchovávat léky aplikované pomocí stimulačního peraGonal a Puregon (2-8 °C). Dále je třeba uchovávat v chladničce lék na indukci ovulace Pregnyl, druhý lék používaný na indukci ovulace Ovitrelle je možné uchovávat při pokojové teplotě do 25 °C.

Mohu se stimulačními léky cestovat?

Se stimulačními léky můžete bez problémů cestovat i léky s nutností uchovávat v chladničce Vám vydrží při pokojové teplotě, a to po dobu nepřesahující 3 měsíce (Puregon) a 1 měsíc (Gonal). Nikdy nenechávejte léky v automobilu.

Kdy je nejvhodnější doba pro aplikaci léků?

Je čistě na Vás jestli si zvolíte ranní nebo večerní hodinu, ale důležité je dodržet přibližně stejnou hodinu každý den.

Kdy se objednat a přijít na ultrazvukovou kontrolu v průběhu stimulace?

Na první ultrazvukové vyšetření přijďte 6. – 7. den stimulace, na toto vyšetření se telefonicky objednejte první den cyklu na telefonním čísle 588 884 180 od 8:00 do 15:00.

Jak je důležitá hodina aplikace Pregnylu?

Aplikace Pregnylu ve stanovený čas lékařem je zásadní pro načasování odběru vajíček, proto je velice důležité tento stanovený čas dodržet, co nejpřesněji. Pokud byste si Pregnyl zapomněla aplikovat, volejte prosím na naši horkou linku 725 666 111 a domluvte si postup s lékařem.

Jaká je doporučená pohlavní abstinence partnera před vyšetřením spermiogramu?

Doporučujeme 2 – 3 dny pohlavní abstinence.

Co si všechno mám přinést s sebou na punkci?

K odběru vajíček se prosím dostavte na lačno (od půlnoci nejíst, nepít a nekouřit), s partnerem. S sebou si přineste noční košili, přezuvky a vyplněné formuláře.

Jak dlouho zůstanu na klinice?

Odběr vajíček probíhá v celkové anestezii, samotná délka výkonu závisí na počtu vajíček, ale obvykle trvá 10 – 15 minut. Po zákroku Vás lékař za 2 – 3 hodiny propustí domů. Po anestezii byste neměla řídit, proto doporučujeme zajistit si odvoz.

Budu po odběru vajíček něco platit?

Po odběru vajíček Vám lékař s propouštěcí zprávou předá i předběžnou částku, kterou budete platit v den embryotransferu.

Kdy bude embryotransfer?

Embryotransfer se provádí obvykle 3. nebo 5. den po odběru vajíček. O kvalitě Vašich embryí, času a datu embryotransferu se budete informovat na horké lince 725 666 111.

Co si mám přinést na embryotransfer?

Na embryotransfer si nemusíte nosit nic speciálního.

Jak dlouho bude embryotransfer trvat?

Embryotransfer trvá 3 – 5 minut, poté zůstanete ležet na sále ještě 10 – 15 minut a odcházíte domů.

Mám mít před embryotransferem plný močový měchýř?

Na embryotransfer není nutné mít extrémně naplněný močový měchýř. Doporučujeme jen nechodit těsně před embryotransferem na záchod měchýř vyprázdnit. Středně naplněný močový měchýř napomáhá napřímení dělohy a tím usnadňuje zavedení embryí do dělohy.

Jak bude probíhat platba za léčbu?

Konečné vyúčtování léčby s Vámi probere lékař na konzultaci v den embryotransferu. Platbu můžete provést hotově nebo platební kartou na našem účetním oddělení.

Mohu po odběru vajíček slabě krvácet?

Slabé krvácení nebo špinění po odběru vajíček je časté. Pokud je krvácení silnější a přetrvává i druhý den, volejte na naši horkou linku 725 666 111 a poraďte se s lékařem jak dále postupovat.

Kdy si mám provést těhotenský test?

Těhotenský test si prosím udělejte za dva týdny po embryotransferu, datum je uvedeno ve zprávě po embryotransferu.

Těhotenský test z moči je negativní, co dělat?

V případě negativního testu z moči můžete podstoupit ještě odběr krve nebo test z moči opakovat za dva dny. Vysazení léků vždy konzultujte.

Jak dále postupovat po negativním testu?

Objednejte se k našemu lékaři na konzultaci, kde Vám lékař zhodnotí léčbu a naplánuje další postup.

Těhotenský test mám pozitivní, jak postupovat dále?

Pokračujte v užívání předepsaných léků. Objednejte se ke kontrole za 14 dní od pozitivního testu.

Jak mám dále užívat léky?

Všechny předepsané léky užívejte beze změny, pokud Vám lékař neřekl jinak.

Nenašli jste odpověď na svůj dotaz?
Neváhejte se nám ozvat!