In vitro fertilizace (IVF) je jednou z nejběžnějších a nejefektivnějších metod asistované reprodukce. Pokud zvažujete nebo již podstupujete IVF, můžete mít mnoho otázek. Zde jsou odpovědi na některé z nejčastějších dotazů týkajících se IVF.
Co je to IVF a jak funguje?
Léčba IVF je proces, při kterém jsou vajíčka oplodněna spermiemi mimo tělo ženy ve speciálních laboratorních podmínkách. Po oplodnění se vzniklá embrya kultivují několik dní a poté se nejkvalitnější embryo nebo embrya přenesou do dělohy ženy.
Jaké jsou šance na úspěch?
Úspěšnost léčby IVF závisí na mnoha faktorech, včetně věku partnerů, kvality vajíček a spermií a zdravotního stavu. Statisticky je úspěšnost přenosu jednoho euploidního embrya (blastocysty) vysoká, s kumulativní mírou živě narozených dětí až 92,6 %* po pěti transferech.
Je Iéčba IVF bolestivá?
Léčba IVF může zahrnovat určité nepohodlí, zejména při podávání injekcí a odběru vajíček. Většina procedur je však minimálně invazivní a provádí se ambulantně. Pacienti se obvykle mohou vrátit k běžným aktivitám již následující den.
Jaké jsou vedlejší účinky a rizika?
Nejběžnější vedlejší účinky zahrnují mírnou bolest a nepohodlí po odběru vajíček, nadýmání a mírné krvácení. Mezi vážnější rizika patří ovariální hyperstimulační syndrom (OHSS) a vícenásobná těhotenství, která se však moderními technikami výrazně snižují.
Jaké další procedury mohou být kombinovány s IVF?
Mezi běžné doplňkové procedury patří intracytoplasmatická injekce spermií (ICSI), která zvyšuje šanci na oplodnění vajíčka, a preimplantační genetické testování (PGT), které pomáhá identifikovat geneticky zdravá embrya.
Je léčba IVF drahá? Může být hrazena pojišťovnou?
V České republice zdravotní péči poskytovanou v souvislosti s léčbou neplodnosti hradí pojišťovny ženám ve věku od 22 do 39 let, ženám s oboustrannou neprůchodností vejcovodů od 18 let. Pojišťovna proplácí ženě tři cykly umělého oplodnění. V případě, že bylo v prvních dvou cyklech transferováno pouze jedno embryo, má žena nárok na cyklus čtvrtý. Pojišťovna hradí pacientce ultrazvuková a krevní vyšetření, odběr oocytů v celkové anestezii a přenos embrya po 48 hodinách kultivace. Nadstandardní laboratorní metody nejsou pojišťovnou hrazeny (např. ISCI, prodloužená kultivace embryí atp.) Doplatek na stimulační léky se liší dle naplánovaného protokolu. Aktuální ceník léčebných procedur naleznete ZDE.
Mohu podstoupit léčbu IVF, pokud nejsem v současné době připravena otěhotnět?
Ano, léčbu IVF můžete podstoupit i v případě, že nejste připravena otěhotnět okamžitě. Při IVF je možné nechat si zmrazit kvalitní embrya a rozhodnout se pro jejich transfer v pozdější době. Tato možnost poskytuje párům flexibilitu a umožňuje jim plánovat těhotenství na dobu, kdy na něj budou připraveni.
Doufáme, že tyto odpovědi pomohly objasnit některé z vašich otázek ohledně léčby IVF. Pokud máte další dotazy, neváhejte se na nás obrátit! Buď přímo na naše sestřičky na telefonním čísle +420 588 884 180, případně přes kontaktní formulář níže. Jen připomínáme, že úvodní konzultace je zcela zdarma.
*ZDROJ: Human Reproduction, Volume 39, Issue 5, May 2024, Pages 974–980, https://academic.oup.com/humrep/article-abstract/39/5/974/7624166?redirectedFrom=fulltext