jQuery(document).ready(function() { jQuery('select').niceSelect(); });
Skip to contentZobrazuje tvar a velikost dělohy a výšku děložní sliznice. Sleduje růst folikulů na vaječnících v různých fázích cyklu, přítomnost cyst a patologických útvarů v malé pánvi.
Toto vyšetření se provádí z krevního odběru a podává informace o stavu vaječníků a jejich schopnosti uvolnit zralá vajíčka. Odběr krve se provádí druhý až čtvrtý den menstruačního cyklu. Vyšetřují se hladiny folikulostimulačního hormonu (FSH) a luteinizačního hormonu (LH). Lze stanovit i hladinu Anti-Mülleriánského hormonu (AMH), který rovněž informuje o zásobě vajíček. Standardní součástí hormonálního vyšetření je i stanovení hladiny prolaktinu (PRL) a hormonu stimulujícího štítnou žlázu (TSH).
HyCoSy (z anglického Hysterosalpingo Contrast Sonography) je vyšetření průchodnosti vejcovodů ultrazvukem za využití kontrastní látky. Oproti hysterosalpingografii (HSG – rentgenové vyšetření) má tu výhodu, že pacientka není během vyšetření vystavena radiaci a je lépe snášeno.
Hysteroskopie je endoskopické vyšetření dutiny děložní, které zobrazuje anatomické poměry v dutině děložní a při kterém lékař odebírá vzorek sliznice děložní na histologické vyšetření. Vyšetření se provádí při podezření na polyp, srůsty v děloze, při nepravidelném krvácení nebo při opakovaném neúspěchu IVF.
Operační výkon, který není prováděn v našem zařízení, ale je možnost toto vyšetření objednat v jednom z našich partnerských zdravotních zařízeních. Slouží k podrobnému vyšetření pánevní dutiny. Muže být současně proveden test průchodnosti vejcovodů, ošetření cyst nebo např. srůstů.
Spermiogram je laboratorní vyšetření kvality spermií. Hodnotí se objem ejakulátu, počet spermií, jejich pohyblivost a morfologie (tvar hlaviček, krčků a bičíků). Vzorek spermatu se získává v odběrové místnosti na naší klinice. Po předchozí domluvě je možné přinést vzorek spermatu z domu. Pokud má být hodnocení spermiogramu reprezentativní, mělo by být provedeno po 2–3 dnech pohlavní abstinence.
Pokud analýza spermatu prokáže abnormalitu, je vhodné vyšetření opakovat s odstupem dvou až tří měsíců. Toto doporučení vychází z doby trvání spermatogeneze – vývoje spermií, která trvá cca 75 dní. Důležité je si uvědomit, že spermiogram nelze vyhodnotit z jednoho odběru. Spermatogeneze je dynamický a proměnlivý proces, který je ovlivňován celou řadou faktorů (akutní onemocnění, změny v životním stylu, změny prostředí atp.). Pokud chcete mít reálný obraz o Vaší spermatogenezi, doporučujeme nechat si provést toto vyšetření dvakrát po sobě, vždy s odstupem dvou až tří měsíců.
Pro úspěšné oplození vajíčka je jednou z podmínek nepoškozená jaderná DNA, která je uložena v hlavičce spermie. Fragmentace DNA je popisována jako zlom jednoho nebo obou vláken DNA. V případě takového poškození genetické informace spermie může být narušen vývoj embryí, což může být přímou příčinou selhání léčby neplodnosti nebo opakovaných samovolných potratů. Vyšetření fragmentace DNA spermií je tak důležitou diagnostickou metodou asistované reprodukce při opakovaně neúspěšné léčbě neplodných párů.
V kvalitním ejakulátu je méně než 15 % spermií s fragmentovanou DNA. Mírně zvýšená hodnota je 15–30 % a vysoká pak více než 30 % spermií s fragmentovanou DNA. U takových výsledků doporučujeme pacientům zvolit pro IVF separační metodu MACS (magnetická separace poškozených spermií) pro přípravu spermií před oplozením vajíček.
Tato metoda je založena na usnadnění cesty spermií k vajíčku. V andrologické laboratoři se při zpracování spermatu partnera nebo dárce získá vzorek s co nejvyšším počtem kvalitních spermií. Následně je adekvátní dávka spermatu aplikována pomocí tenkého katetru přímo do dělohy ženy. Zákrok se podobá klasickému gynekologickému vyšetření. Je bezbolestný a rychlý.
Intrauterinní inseminace je neinvazivní metoda vhodná pro páry s mírně zhoršeným spermiogramem, u žen se sníženou prostupností děložního čípku, nebo u žen s diagnózou mírného stupně endometriózy.
Úspěšnost metody IUI je od 5 do 15 % na cyklus (v závislosti na věku ženy). Nejčastěji se provádí tři cykly IUI, a pokud nedojde k otěhotnění, doporučujeme in vitro fertilizaci (IVF).
Proces IVF začíná hormonální stimulací ženy, která je nutná k získání většího počtu vajíček. Průběh stimulace je sledován lékařem pomocí ultrazvuku. Zralá vajíčka jsou odebrána punkcí folikulů v celkové anestezii pod ultrazvukovou kontrolou. V den odběru vajíček probíhá také odběr spermatu partnera. Získaná vajíčka jsou následně oplozena spermiemi a vzniklá embrya jsou dále uchovávána (kultivována) mimo tělo ženy. Po několika dnech kultivace se nejkvalitnější embryo přenese do dělohy ženy – tzv. embryotransfer. Zbylá kvalitní embrya lze zamrazit a uchovat pro další léčbu.
Při použití této metody je získáno menší množství vajíček, než při klasickém IVF. Při tomto typu stimulace se užívají antiestrogeny nebo se aplikují injekční preparáty ve velmi nízké dávce, proto je tato léčba pro ženu šetrnější a bezpečnější.
V praxi je nejčastěji minimální stimulace využívána v těchto případech:
Při využití nativního cyklu IVF se nepoužívá žádná hormonální stimulace vaječníků. Při punkci obvykle získáme jedno vajíčko. Tato metoda má relativně nízkou úspěšnost, způsobenou právě použitím pouze jednoho vajíčka. Na druhou stranu je vhodná pro ženy vyššího věku s nízkou zásobou vajíček nebo pro ženy, který si nepřejí hormonální stimulaci.
Proces začíná hormonální stimulací dárkyně, která je nutná k získání většího počtu vajíček. Získaná vajíčka jsou oplozena spermiemi partnera, vzniklá embrya jsou kultivována v inkubátoru a po několika dnech je nejčastěji jedno embryo přeneseno do dělohy pacientky. Nadpočetná kvalitní embrya je možné zamrazit a uchovat pro další léčbu.
Léčba darovanými oocyty je určena pro páry, kde žena:
Dárkyně jsou mladé ženy ve věku od 18 do 33 let, které před zařazením do programu dárcovství podstupují nezbytná vyšetření v souladu s evropskou tkáňovou legislativou a doporučením odborných společností (ESHRE, Společnosti lékařské genetiky a genomiky SLG ČLS JEP).
Dárkyně je vybírána lékařem na základě požadavků páru. Rozhodující pro přiřazení dárkyně je krevní skupina, váha, výška, barva vlasů a očí a dosažené vzdělání. Cílem je dosáhnout co nejlepší shody s požadavky léčeného páru.
Darování vajíček je v České republice ze zákona zcela anonymní.
Během přípravy sledujeme přirozený cyklus ženy k naplánování kryoembryotransferu. Provádí se u žen s pravidelným cyklem a ovulací. Výhodou je téměř nulové užívání hormonálních preparátů.
K přípravě děložní sliznice je nutné používat estrogeny ve formě tablet, náplastí nebo spreje dle plánu stanoveného lékařem. Cílem je připravit optimální sliznici v děloze tak, aby byla schopna přijmout zavedené embryo. Kvalita sliznice se kontroluje ultrazvukem mezi 12. a 14. dnem užívání léků, následně je určen den přidání gestagenů, a tím i přesný den transferu. Tento léčebný plán se využívá u žen s nepravidelným cyklem nebo s nízkou děložní sliznicí.
Oba léčebné postupy mají srovnatelnou úspěšnost a o tom, který je pro danou pacientku vhodnější, rozhoduje lékař. Transfer je bezbolestný zákrok podobný běžné gynekologické prohlídce a trvá několik minut.
Výše uvedené postupy lze využít také pro přípravu k transferu darovaného embrya. Embryo pochází od mladých zdravých dárců, vyšetřených v souladu s evropskou tkáňovou legislativou a doporučením odborných společností. Výběr dárců probíhá na základě požadavků léčeného páru tak, abychom dosáhli co nejlepší shody jejich fenotypu.
Při této mikromanipulační metodě je jednotlivá spermie zavedena přímo do vajíčka. ICSI se provádí na speciálním přístroji – mikromanipulátoru. Úspěšnost oplození dosahuje až 90 %.
Tato metoda je vhodná pro páry se špatnou kvalitou spermií nebo u párů, kde se od ženy získal nízký počet vajíček. U některých párů (těžká porucha spermatogeneze) je užití této metody nevyhnutelné. Princip metody ICSI, tedy výběr jak spermie, tak vajíčka, významně zvyšuje pravděpodobnost vzniku kvalitního embrya oproti klasickému umělému oplodnění.
Magnetická separace spermií je metoda zpracování ejakulátu za pomoci specifických protilátek na magnetických mikrokuličkách a magnetu. Tato metoda umožňuje odstranit z ejakulátu protilátkami označené defektní spermie a zachovat pouze živé, nepoškozené spermie, které jsou následně použity pro techniky asistované reprodukce. Metoda je vhodná pro pacienty se špatnými hodnotami spermiogramu, pacienty s nízkou fertilizací vajíček po IVF/ICSI, nebo při opakovaném selhání léčebných cyklů IVF bez zjevné příčiny.
Metoda MFSS je založena na principu přirozeného výběru spermií průchodem přes mikrobariéry napodobující přirozené prostředí reprodukčního systému ženy. Spermie v ejakulátu jsou při této metodě umístěny na speciální čip a přes mikrokanálky samovolně prostupují do oplozovacího média.
MFSS se provádí zejména u párů se zástavou vývoje embryí v předchozích cyklech, s opakovanými potraty nebo embryotransfery bez implantace embrya a v případě vyššího věku ženy.
Při opakovaně potvrzené azoospermii (absence jakýchkoliv spermií v ejakulátu) je v některých případech možné získat spermie chirurgickým způsobem pomocí operační metody MESA (Micro Epididymal Sperm Aspiration), při které jsou mikrochirurgicky odsáty spermie z nadvarlete, nebo pomocí techniky TESE (Testicular Sperm Extraction), při které je chirurgicky odebrán malý kousek tkáně z varlete. Materiál je následně zpracován, a v případě, že se spermie získají, lze je použít pro metodu oplození ICSI.
V rámci metod asistované reprodukce je možné provést genetické vyšetření a výběr embryí před přenosem do dělohy a implantací, tedy preimplantačně. Způsob vyšetření vychází ze závěrů genetické konzultace. Preimplantační vyšetření může být buď cílené na choroby, které se v rodině již vyskytují, nebo na náhodné genetické změny dané zevním prostředím či věkem rodičů. Z embrya je oddělena buňka, případně několik buněk, které jsou pak zaslány do naší spolupracující genetické laboratoře.
PGT (preimplantační genetické vyšetření) je cílené vyšetření embryí k vyloučení dědičné choroby v rodině, kdy jeden nebo oba partneři jsou přenašeči vlohy pro danou chorobu. Může se jednat o chromozomální vady (PGT-SR) i monogenně dědičná onemocnění (PGT-M) jako např. cystická fibróza, spinální muskulární atrofie nebo hemofílie.
V případě chorob vázaných na pohlaví (např. hemofílie) je možné provést i výběr embryí toho pohlaví, které nemá riziko onemocnění. Jinak výběr embrya dle pohlaví ze zákona možný není. Z hlediska sledované choroby jsou do dělohy přenášena pouze zdravá embrya, čímž se minimalizuje riziko narození nemocného dítěte nebo nutnosti ukončit těhotenství v jeho průběhu při prokázaném postižení plodu.
PGT-A (preimplantační genetické vyšetření aneuploidií) je metoda vyšetření chromozomálních abnormalit embrya před jeho transferem do dělohy. Mnoho cyklů IVF může končit zklamáním z neúspěšné implantace (zahnízdění) embrya. Jednou z příčin je nesprávné množství genetického materiálu (chromozomů) u transferovaného embrya. Ztráta chromozomu nebo nadpočetný chromozom v embryu se označují jako aneuploidie. Zatímco některá aneuploidní embrya se mohou vyvíjet až do porodu dítěte (např. Downův syndrom s nadpočetným chromozomem 21), většina aneuploidních embryí se nezahnízdí v děloze nebo jejich vývoj končí spontánním potratem.
EmbryoGlue je médium, které obsahuje vysokou koncentraci hyaluronanu a rekombinantního lidského albuminu, které napodobuje podmínky v ženské děloze a zvyšuje adhezi – přilnavost embrya k děložní sliznici.
Kryokonzervace je metoda zamrazení a uchování buněk a tkání pro jejich pozdější použití. Pro kryokonzervaci vajíček a embryí používáme speciální metodu, a to vitrifikaci.
Vitrifikace je metoda rychlého mražení, kdy během několika sekund vystavíme buňky poklesu teploty na -196 ⁰C. Tento způsob uchování buněk je vhodný především pro embrya a vaječné buňky ženy. Hlavním benefitem pro léčený pár je především možnost dalšího (kryo)embryotransferu bez nutnosti nové hormonální stimulace vaječníků.
Při klasické kultivaci se embrya transferují do dělohy třetí den po odběru. Prodlouženou kultivací se rozumí uchovávání a sledování embryí po dobu delší než 48 hodin. Prodloužená kultivace nám tak umožňuje rozpoznat embrya, která se vyvíjí normálně od těch, která ve vývoji zpomalují či zastavují, a tím vybrat to nejkvalitnější embryo pro transfer, vitrifikaci nebo genetické testování.
Pomocí inkubátoru Geri, a díky jeho zabudované kameře s vysokým rozlišením, můžeme nepřetržitě monitorovat vývoj embryí, aniž bychom museli embrya vyjmout mimo optimální podmínky. Instalované kamery snímají dynamický proces vývoje embryí a výsledkem je záznam, který embryologovi pomáhá ve výběru nejvhodnějšího embrya k transferu a mražení.
Po oplození jsou embrya umístěna do kultivační misky, kde může být kultivováno až 16 embryí jednoho páru. Miska je následně vložena do jedné ze šesti kultivačních komůrek inkubátoru. Každá komora je vybavena senzory pro monitorování optimálních kultivačních podmínek (teplota, CO2 a vlhkost).
Metodu mohou využít všechny páry, které mají zájem o kultivaci embryí v nadstandardním inkubátoru, jenž zaručí nerušený vývoj a neustálý monitoring embryí s celkovým náhledem na dynamiku vývoje.
Jedná se o speciální médium, které nám pomáhá identifikovat u nepohyblivých, ale stále životaschopných, spermií jejich aktivitu. Médium aktivuje energetické rezervy živých spermií, které získají pohyblivost, a tím odlišíme živé spermie od mrtvých. Používá se u IVF cyklů před ICSI oplodněním.
Lékařská genetika se zabývá diagnózou a prevencí chorob s dědičnou složkou. Zaměřujeme se hlavně na onemocnění a stavy ovlivňující plodnost a vedoucí k vrozeným vadám. Při genetické konzultaci věnujeme pozornost také výskytu dědičných smyslových vad a nádorových onemocnění v rodině.
V rámci konzultace lékař (klinický genetik) zjišťuje podrobnosti o zdravotním stavu pacienta a členů jeho rodiny (anamnéza), na jejichž základě vytvoří třígenerační rodokmen rodiny (genealogie), zhodnotí výsledky cytogenetického vyšetření chromozomů a molekulárně genetického vyšetření (vrozené změny – mutace genů) a doporučí další postup při genetickém vyšetřování, je-li na základě výsledků potřeba.
Cílem imunologického vyšetření v reprodukční medicíně je diagnostikovat možnou příčinu imunologické nerovnováhy. Laboratorní testy mohou odhalit změny jak v protilátkové, tak buněčné imunitě. O návrhu potřebné léčby je vždy vhodné se poradit s odborníkem na reprodukční imunologii.
Na naší klinice se vždy snažíme o to, aby byli naši pacienti spokojení. Naši erudovaní lékaři Vám navrhnou tu nejlepší léčbu v návaznosti na Vaši anamnézu a provedou Vás celým následným procesem. Vždy se Vám bude věnovat příjemný kolektiv sester a porodních asistentek.
První konzultace, i každá další, je zdarma, proto neváhejte a objednejte se, naši lékaři se na Vás budou těšit.
Doporučení gynekologa nebo jiného lékaře není nutností. Pokud jste ale u svého lékaře podstoupili relevantní vyšetření, přineste jejich výsledky s sebou.
Ideální je, aby se první konzultace zúčastnili oba dva partneři, nicméně není to podmínkou, proto neváhejte a přijďte i sama/sám.
Dle platné legislativy České republiky v den embryotransferu, případně inseminace, nesmí být žena starší 48 let + 364 dní. Po dovršení 49. roku věku již nelze léčbu provést.
Toto jsou internetové stránky společnosti IVF Clinic a.s., která patří do skupiny FutureLife, se sídlem na Olomouc, Nová Ulice, Horní lán 1328/6, IČ: 29358914, zapsané v obchodním rejstříku vedeném u Krajského soudu v Ostravě, oddíl B, vložka 10467. Společnost přestala být s účinností ode dne 22.5.2021 členem koncernu SYNBIOL, a to na základě oznámení řídící osoby koncernu – společnosti SynBiol, a.s., IČO 26014343. Ta sdělila, že existence koncernu není k danému datu nadále dána s tím, že osoby jí přímo či nepřímo ovládané již nebudou podléhat jednotnému řízení ve smyslu §79 odst. 1 zákona o obchodních korporacích.
IVF Clinic, a. s.
Horní lán 1328/6,
Nová ulice,
779 00 Olomouc
+420 588 884 180
info@ivfclinic.cz
Realizace digitální agentura
Vážení pacienti,
kvůli technickým problémům momentálně nejsme schopni odbavovat emailové komunikace. Prosím, využijte telefon +420 588 884 180. V případě akutních problémů zavolejte na horkou linku +420 725 666 111.
Na nápravě pracujeme. Děkujeme za pochopení.
IVF Clinic Olomouc